Projelendirme ve Mühendislik

Efes Enerji, projelendirme ve mühendislik alanında kendini kanıtlamış öncü enerji firmalarından bir tanesidir. Özellikle Türkiye’de enerji anlamında meydana gelen dışa bağlılığın tamamen giderilmesini sağlamak için yolculuğuna çıkan firmamız, günümüzde pek çok vizyon ve misyona sahiptir ve bu hususlara uygun şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Efes Enerji firması, alanında kendisi gibi başarılı ve uzman partnerler ile çalışmaktadır. Bu sayede süreç çok daha profesyonel, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlanmış olur. Bir projenin üzerinde çalışırken birden fazla iş ortağının olması, hem mühendislik alanında başarı getirmekte hem de projelerin ilerlemesine destek olmaktadır. Firmamızın bu tür bir işleyişe sahip olması, projelerimizin herhangi bir sorun ile karşılaşmamasını desteklemektedir.

Firmamız, vermiş olduğu proje ve inşa hizmetlerinde tamamen sürdürülebilir enerjiyi savunmakta ve yenilenebilir kaynaklar üzerine yoğunlaşmaktadır. Dünyanın önde gelen enerji firmaları ve yatırım bankalarından gelen 20 yıldan fazla deneyimimiz, firmamıza büyük bir destek sağlamaktadır.

Proje Süreci Nasıl İlerler?

Efes Enerji firması, proje sürecinde oldukça detaylı ve analize dayalı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Müşteriler ile bir proje hakkında konuşulduktan sonra direkt olarak analizler yapılmaya başlanmaktadır. Bu bağlamda firmamızın bünyesinde faaliyet gösteren mühendis ekibimiz, müşterilerimizin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda fizibilite analizi yapmaktadır. Bu analiz, saha başta olmak üzere tüm proje unsurlarının uygunluk gösterip göstermediğini tespit etmek üzere yapılmaktadır. Eğer proje için tercih edilen sahada hava şartları, şebeke bağlantısının uygunsuzluğu, yeterli güneş olmaması gibi sorunlar söz konusu olursa, henüz projenin başlarındayken çözüm odaklı hareket edilir ve ileride karşı karşıya kalınabilecek tüm sorunların giderilmesi sağlanır.

Projenin genel hatları tamamlandıktan sonra kullanılacak teknolojiler, alınması gereken izin ve lisanslar, projenin maliyeti gibi pek çok detay üzerinde çalışmalar devam eder. Efes Enerji’nin bu denli ince işçilik yapmasının sebebi, müşterilerin beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilen projelere imza atmaktır. Bu sayede hem müşterilerimiz memnun edilir hem de projelerimiz sorunsuz şekilde hayata geçirilebilir.

Projeler İçin Uygun Teknolojiler Nasıl Seçilir?

Enerji alanında her proje birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle projelere başlamadan önce kullanılacak teknolojilerin ve izlenecek yöntemlerin iyi şekilde belirlenmesi gerekecektir. Efes Enerji, sektörde edindiği bilgi birikimi ve deneyim sayesinde projeler için ideal olarak teknolojiyi kolayca seçebilmektedir. Ayrıca teknoloji gelişmeler yakından takip edilmekte ve bu gelişmelere hızlı şekilde adapte olunmaktadır. Bu sayede projelerimizdeki başarı ve hız çok daha yüksek seviyelere gelebilmektedir.

Projeler İçin Lisans ve İzinleri Alma Süreci

Günümüzde her sektörde belirli faaliyetlere başlamadan önce gerekli olacak lisans, sertifika ve izinlerin alınması gerekir. Bu husus, enerji sektöründe de aynı şekildedir. Efes Enerji, projenin taslağını oluşturduktan hemen sonra direkt olarak yapım sürecinde ihtiyaç duyulacak lisans ve izinlerin alınmasını sağlamaktadır. Bu sayede projenin ileriki dönemlerinde herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalma ihtimali yok denecek kadar az olur. Hangi izinlerin alınması gerektiği ise tamamen projeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ancak konu enerji projeleri olduğu zaman saha kira kontratı, PPA, şebeke bağlantı anlaşması, çevresel etki değerlendirmesi, inşaat izni gibi lisans ve izinler oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Bahsi geçen bu lisans ve izinlerden bir tanesinin bile eksik olması, beraberinde birçok sorunu getirebilmekte ve projenin askıya alınmasına bile sebebiyet verebilmektedir. Firmamız, müşterilerimizin mağduriyet yaşamaması adına projenin taslağından hemen sonra gerekli olan tüm izin ve lisanların alınmasını sağlamaktadır. Bu sayede de usulüne uygun şekilde çalışmalar başlatılır.

Lisans ve İzinler

  • Saha kira kontratı
  • Çevresel Etki Değerlendirmesi
  • İnşaat İzni
  • Şebeke Bağlantı Anlaşması
  • Enerji Alım Anlaşması (PPA)

Teknoloji Seçimi

Efes Enerji sahip olduğu EPC tecrübesi ve sektördeki bilgi birikimi sayesinde en optimum çözümü ve teknoloji sağlayıcısını seçme konusunda oldukça deneyimlidir.

Proje Finansmanı

  • Ekonomik ve Finansal Modelleme
  • Finansal Yapılandırma
  • Kreditörler ile görüşme ve pazarlıklar
  • Borç/Sermaye bulunması
  • Efes Enerji’nin Türkiye ve yurtdışındaki önde gelen şirketlere ve yatırımcılara erişimi mevcuttur Finans ekibimiz yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı konusundan oldukça tecrübeli olup, lokal ve uluslararası kreditörlerden oluşan güçlü bir kreditör ağına sahiptir